top of page
Writer's pictureDamir Rovis

Usporavanje kognitivnog pada kod velikog depresivnog poremećaja i blagog kognitivnog oštećenja

OPIS

Sudionici koji su provodili aktivnu kognitivnu rehabilitaciju i tDCS (transkranijalnu stimulaciju istosmjernom strujom) imali su sporiji pad kognitivnih funkcija tijekom prosječnog praćenja od 4 godine od kontrolne grupe s neaktivnnom terapijom. Učinci su bili izraženiji u skupini s rMDD (veliki depresivni poremećaj u remisiji) sa ili bez MCI (blago kognitivno oštećenje) nego u skupini s MCI bez rMDD.




Starije odrasle osobe s velikim depresivnim poremećajem (MDD) ili blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) imaju visok rizik od kognitivnog pada.


Ovo randomizirano kliničko ispitivanje provedeno je u 5 akademskih bolnica u Torontu, Ontario, Kanada. Sudionici su bili starije odrasle osobe s rMDD (sa ili bez MCI, dob ≥65 godina) ili MCI bez rMDD (dob ≥60 godina). Procjene su napravljene na početku, 2. mjeseca, i godišnje od početne vrijednosti tijekom 3 do 7 godina. Terapijski plan: kognitivne vježbe i tDCS aktivno, ili neaktivno u kontrolnoj grupi, 5 dana u tjednu tijekom 8 tjedana nakon čega slijede dva puta godišnje 5-dnevna aplikacija i dnevne kognitivne vježbe kući.


REZULTATI

Od 486 starijih odraslih osoba koje su dale pristanak, njih 375 (s rMDD, MCI ili oboje) primilo je najmanje 1 intervencijsku sesiju (srednja [SD] dob, 72,2 [6,4] godina; 232 žene [62%] i 143 muškarca [38% ]). Tijekom srednjeg praćenja od 48,3 mjeseca (raspon, 2,1-85,9), CR i tDCS usporili su kognitivni pad u starijih odraslih osoba s rMDD ili MCI (prilagođena razlika z rezultata [aktivno − lažno] u 60. mjesecu, 0,21; 95% CI, 0,07 do 0,35; test omjera vjerojatnosti [LRT] P = 006). Unaprijed planirane analize pokazale su učinke liječenja na izvršnu funkciju (LRT P = .04) i verbalnu memoriju (LRT P = .02) i interakcije s dijagnozom (P = .01) i APOE ε4 (P < .001) pokazujući veći učinak među onima s rMDD i u nenositelja APOE ε4.


ZAKLJUČCI I RELEVANTNOST

Studija je pokazala da su kognitivne vježbe i tDCS, oba usmjerena na prefrontalni korteks, učinkoviti u usporavanju kognitivnog pada kod starijih osoba kod kojih postoji rizik od kognitivnog pada, posebno onih s rMDD (sa ili bez MCI) i kod onih s niskim genetskim rizikom za Alzheimerova bolest.

 

8 views0 comments

Comments


bottom of page